Můj příběh

CESTA K JÓZE

Má jógová cesta započala na konci roku 2017, kdy po dlouhém přemlouvání svého já a jistým zdravotním omezením, jsem oslovila lektorku hormonální jógy pro absolvování semináře. Tenkrát jsem ještě netušila, kam mě vítr zavane...


Kromě hormonální nerovnováhy i hereditální senzomotorická neuropatie. Tak zněla diagnóza od lékařů. Už jen samotný název mě vyděsil natolik, že jsem několik měsíců byla jen chodící hromádka neštěstí. Jedná se o vrozenou vadu a zasahuje do vlastností pohybového ústrojí. Laicky řečeno: nervy nemají ochranný obal a tak vlivem tlaku kolem kostí se přerušuje průtok krve, vyživování svalů. Co to znamená v běžném životě? Třeba na 3 měsíce necitlivost malíku a prsteníku na ruce, s tím související ztráta síly, kontroly nad končetinou, ochablé svaly, necitlivost končetin a bolesti při pohybu. "Nevyléčitelné". To vše mi však otevřelo oči a já věděla, že nemohu ve 22 letech žádat o invalidní důchod, i když mi lékaři tvrdili opak...

Seminář hormonální jógy pod vedením úžasné lektorky byl jako vstupní bránou na mé cestě jógy. Zvědavost co je jóga, její blahodárné účinky a to denně skloňované "sebepoznání" mě nutilo vyhledat lekce hatha jógy, které jsem přes rok pravidelně navštěvovala. Zlepšila se moje psychická pohoda a po fyzické stránce jsem udělala obrovský kus cesty a troufám si říct, že neuropatie nadobro zmizela.   

V roce 2019 jsem ve studiu Pranava Joga Ostrava absolvovala akreditované školení v rozsahu 150-hodin a stala se "Instruktorem Jógy" ve stylu vinyasa.  Téhož roku jsem absolvovala kurz "Gravid jógy" - jógy pro těhotné a "Relaxace, Yoga Nidra a Regresní terapie" a splňuji tak podmínky programu regulovaného mezinárodní Yoga Alliance (RYT-200). Pranava byla to nejlepší rozhodnutí, které jsem mohla udělat při výběru školy. Během školení plného nových informací, prožitků, psychického i fyzického vypětí (17 dnů vkuse), jsem neměla čas řešit nic jiného než jen sebe a tím dostala možnost dotknout se Jógy. 

Děkuji. Děkuji za příležitost mít vrozenou vadu a prostřednictvím toho se naučit poslouchat své tělo a vydat se směrem nikdy nekončící jógové cesty. Ukončené výmluvy proč to nejde a hledání způsobu, jak začít. Někdy to bolí. Součástí jógy je asánová praxe. Celý systém má však daleko větší přesah. Není vhodné si jej plést se "cvičením" či "tělocvikem". Ptáte se sami sebe kdy může pro Vás jóga začít? 

Pochopíme-li první Pataňdžaliho jógasútru "atha yogānuśāsanam" (nyní k řádu jógy), skutečný význam slova TEĎ, ať jsme kdekoliv, jsme na dobré cestě. 

NAMASTE 


"Jóga nás učí vyléčit, co není možné vydržet, a vydržet to, co nejde vyléčit."

- B. K. S. Iyengar -